SECTION 8AA GIRLS BASKETBALL SCHEDULE/RESULTS 2021

Scroll down to view the schedules and results of each team.

BAGLEY


Date

Opponent

Site

Score
Opp.
Score
1-15 Park Christian Bagley 35 63
1-19 Climax-Fisher Fisher      
1-21 Fosston Bagley
1-25 Mahnomen-Waubun Bagley
1-29 Thief River Falls Thief River Falls
2-1 Win-E-Mac Bagley
2-4 Fertile-Beltrami Fertile
2-8 Lake Park-Audubon Lake Park
2-11 Ada-Borup/West Ada
2-15 Win-E-Mac Erskine
2-18 Climax-Fisher Bagley
2-23 Fosston Fosston
2-25 Norman Co East/UH Ulen
3-2 Warroad Bagley
3-4 Blackduck Bagley
3-6 Fertile-Beltrami Bagley
3-12 Warroad Warroad
SECTION 8AA Tourney

 

BARNESVILLE


Date

Opponent

Site

Score
Opp.
Score
1-21 Dilworth-Glyndon-F Glyndon
1-23 Perham Perham
1-26 Breckenridge Barnesville
1-29 Hawley Barnesville
2-2 Norman Co. East/UH Barnesville
2-5 Osakis Barnesville
2-9 Pelican Rapids Pelican Rapids
2-12 Frazee Frazee
2-18 Perham Barnesville
2-20 Crookston Crookston
2-23 Dilworth-Glyndon-F Barnesville
2-26 Breckenridge Breckenridge
3-1 Staples-Motley Staples
3-4 Hawley Hawley
3-8 Pelican Rapids Barnesville
3-11 East Grand Forks EGF
3-12 Frazee Barnesville
3-16 Ada-Borup/West Ada
SECTION 8AA Tourney

 

BRECKENRIDGE


Date

Opponent

Site

Score
Opp.
Score
1-15 Crookston Crookston 63 57  (OT)
1-21 Hawley Hawley
1-23 Dilworth-Glyndon-F Breckenridge
1-26 Barnesville Barnesville
2-2 Moorhead Moorhead
2-4 Frazee Frazee
2-6 Wahpeton (N.D.) Wahpeton
2-9 Perham Breckenridge
2-12 Pelican Rapids Pelican Rapids
2-18 Dilworth-Glyndon-F Glyndon
2-20 Frazee Breckenridge
2-23 Hawley Breckenridge
2-26 Barnesville Breckenridge
3-2 Morris Area Breckenridge
3-4 Wheaton/Herman-N Breckenridge
3-8 Perham Perham
3-12 Pelican Rapids Breckenridge
SECTION 8AA Tourney

 

CROOKSTON

Date Opponent Site
Score
Opp.
Score
1-15 Breckenridge Crookston 57 63 (OT)
1-16 Warroad Crookston
1-19 Fertile-Beltrami Fertile
1-21 Park Rapids Park Rapids
1-26 Roseau Crookston
1-28 East Grand Forks EGF
2-1 Dilworth-Glyndon-F Crookston
2-6 Pelican Rapids Pelican Rapids
2-12 Fergus Falls Fergus Falls
2-16 Stephen-Argyle Argyle
2-20 Barnesville Crookston
2-25 Perham Perham
3-2 Hawley Crookston
3-4 Roseau Roseau
3-5 Thief River Falls TRF
3-8 Moorhead Moorhead
3-12 East Grand Forks Crookston
3-19 Thief River Falls Crookston
SECTION 8AA Tourney

 

DILWORTH-GLYNDON-FELTON


Date

Opponent

Site

Score
Opp.
Score
1-16 East Grand Forks Glyndon
1-21 Barnesville Glyndon
1-23 Breckenridge Breckenridge
1-26 Pelican Rapids Pelican Rapids
1-29 Frazee Glyndon
2-1 Crookston Crookston
2-4 Perham Glyndon
2-9 Hawley Hawley
2-18 Breckenridge Glyndon
2-20 Perham Perham
2-23 Barnesville Barnesville
2-26 Pelican Rapids Glyndon
3-2 Detroit Lakes Glyndon  
3-5 Frazee Frazee
3-8 Hawley Glyndon
3-11 Moorhead Moorhead
SECTION 8AA Tourney

 

EAST GRAND FORKS


Date

Opponent

Site

Score
Opp.
Score
1-16 Dilworth-Glyndon-F Glyndon
1-18 Fargo Oak Grove  East Grand Forks
1-22 Warroad East Grand Forks
1-28 Crookston East Grand Forks
1-30 Roseau Roseau
2-5 Fosston Fosston
2-9 Thief River Falls East Grand Forks
2-11 Kittson Co. Central Hallock
2-16 Roseau East Grand Forks
2-18 Thief River Falls Thief River Falls
2-22 Climax-Fisher East Grand Forks
3-2 Moorhead Moorhead
3-4 Sacred Heart Sacred Heart
3-9 Stephen-Argyle Argyle
3-11 Barnesville East Grand Forks
3-12 Crookston Crookston
3-16 Warroad Warroad
SECTION 8AA Tourney

 

FERGUS FALLS


Date

Opponent

Site

Score
Opp
Score
1-15-21 Perham Perham 63 66
1-19 Sartell Sartell
1-22 Brainerd Fergus Falls
1-26 Willmar Willmar
1-29 St. Cloud Tech Fergus Falls
2-4 Alexandria Alexandria
2-6 Detroit Lakes Fergus Falls
2-9 Brainerd Brainerd
2-12 Crookston Fergus Falls
2-18 Bemidji Bemidji
2-20 Sauk Rapids Fergus Falls
2-23 St. Cloud Tech St. Cloud
2-25 Moorhead Moorhead
3-2 Cold Spring Rocori Fergus Falls
3-4 St. Cloud Apollo St. Cloud
3-8 Willmar Fergus Falls
3-11 Alexandria Fergus Falls
3-13 Bemidji Fergus Falls
SECTION 8AA Tourney

 


FRAZEE


Date

Opponent

Site

Score
Opp
Score
1-14 Park Rapids Frazee 54 42
1-16 Menahga Menahga
1-21 Perham Frazee
1-23 Pelican Rapids Frazee
1-26 Hawley Frazee
1-29 Dilworth-Glyndon-F Glyndon
2-4 Breckenridge Frazee
2-9 Wadena-Deer Creek Frazee
2-12 Barnesville Frazee
2-18 Pelican Rapids Pelican Rapids
2-20 Breckenridge Breckenridge
2-23 Perham Perham
2-26 Hawley Hawley
3-2 Norman Co East/UH Frazee
3-4 Lake Park-Audubon Lake Park
3-5 Dilworth-Glyndon-F Frazee
3-12 Barnesville Barnesville
SECTION 8AA Tourney


HAWLEY


Date

Opponent

Site

Score
Opp.
Score
1-14 Thief River Falls Thief River Falls 63 29
1-15 Roseau Hawley 62 50
1-21 Breckenridge Hawley
1-26 Frazee Frazee
1-29 Barnesville Barnesville
2-4 Pelican Rapids Hawley
2-9 Dilworth-Glyndon-F Hawley
2-12 Perham Perham
2-16 Park Rapids Hawley
2-20 Pelican Rapids Pelican Rapids
2-23 Breckenridge Breckenridge
2-26 Frazee Hawley
3-2 Crookston Crookston
3-4 Barnesville Hawley
3-8 Dilworth-Glyndon-F Glyndon
3-11
Norman Co East/UH Hawley
3-12 Perham Hawley
Section 8AA Tournament

 

MENAHGA

Date Opponent Site Score Opp.
Score
1-14 Sebeka Menahga 76 29
1-16 Frazee Menahga
1-19 Wadena-Deer Creek Wadena
1-22 Pillager Menahga
1-28 Henning Menahga
2-2 Bertha-Hewitt Bertha
2-5 New York Mills Menahga
2-9 Walker-Hackensack-A Walker
2-11 Verndale Verndale
2-16 Sebeka Sebeka
2-19 Wadena-Deer Creek Menahga
2-25 Pillager Pillager
3-1 Browerville Menahga
3-2 New York Mills NY Mills
3-4 Henning Henning
3-8 Verndale Menahga
3-11 Bertha-Hewitt Menahga
3-12 Park Rapids Park Rapids
Section 8AA Tournament


PARK RAPIDS


Date

Opponent

Site

Score
Opp.
Score
1-14 Frazee Frazee 42 54
1-21 Crookston Park Rapids
1-26 Detroit Lakes Park Rapids
1-28 Pequot Lakes Pequot Lakes
2-2 Staples-Motley Park Rapids
2-5 Roseau Park Rapids
2-12 Aitkin Park Rapids
2-16 Hawley Hawley
2-18 Crosby-Ironton Crosby
2-23 Detroit Lakes Detroit Lakes
2-26 Wadena-Deer Creek Wadena
3-2 Aitkin Aitkin
3-4 Walker-Hackensack-A Walker
3-8 Thief River Falls Park Rapids
3-9 Pequot Lakes Park Rapids
3-12 Menahga Park Rapids
3-15 Crosby-Ironton Park Rapids
3-16 Staples-Motley Staples
SECTION 8 AA TOURNAMENT

PELICAN RAPIDS


Date

Opponent

Site

Score
Opp
Score
1-14 Badger-Greenbush-MR Greenbush 42 35
1-16 Henning Pelican Rapids
1-21 Lake Park-Audubon Lake Park
1-23 Frazee Frazee
1-26 Dilworth-Glyndon-F Pelican Rapids
1-29 Perham Pelican Rapids
2-4 Hawley Hawley
2-6 Crookston Pelican Rapids
2-9 Barnesville Pelican Rapids
2-12 Breckenridge Pelican Rapids
2-18 Frazee Pelican Rapids
2-20 Hawley Pelican Rapids
2-23 Thief River Falls TRF
2-26 Dilworth-Glyndon-F Glyndon
3-1 Wheaton/Herman-N Wheaton
3-4 Perham Perham
3-8 Barnesville Barnesville
3-12 Breckenridge Breckenridge
SECTION 8AA Tourney

 

PERHAM


Date

Opponent

Site

Score
Opp.
Score
1-15 Fergus Falls Perham 66 63
1-16 Roseau Roseau
1-21 Frazee Frazee
1-23 Barnesville Perham
1-26 Henning Henning
1-29 Pelican Rapids Pelican Rapids
2-4 Dilworth-Glyndon-F Glyndon
2-9 Breckenridge Breckenridge
2-12 Hawley Perham
2-18 Barnesville Barnesville
2-20 Dilworth-Glyndon-F Perham
2-23 Frazee Perham
2-25 Crookston Perham
3-2 Pequot Lakes Pequot Lakes
3-4 Pelican Rapids Perham
3-8 Breckenridge Perham
3-11 Detroit Lakes Detroit Lakes
3-12 Hawley Hawley
SECTION 8 AA TOURNAMENT

 

ROSEAU


Date

Opponent

Site

Score
Opp.
Score
1-15 Hawley Hawley 50 62
1-19 Perham Roseau
1-22 Northern Freeze Roseau
1-26 Crookston Crookston
1-30 East Grand Forks Roseau
2-5 Park Rapids Park Rapids
2-11 Walker-Hackensack-A Walker
2-13 Pequot Lakes Pequot Lakes
2-16 East Grand Forks EGF
2-18 Badger-Greenbush-MR Greenbush
2-23 Lake of the Woods Roseau
2-25 Mountain Iron-Buhl Roseau
3-1 Thief River Falls TRF
3-4 Crookston Roseau
3-8 Kittson County Central Roseau
3-11 Kittson County Central Lancaster
3-16 Thief River Falls Roseau
3-18 Warroad Warroad
SECTION 8AA Tourney

 

STAPLES-MOTLEY


Date

Opponent

Site

Score
Opp.
Score
1-16 Pillager Pillager
1-18 Upsala-Swanville Upsala
1-22 Crosby-Ironton Crosby
1-26 Wadena-Deer Creek Staples
1-28 Aitkin Staples
2-2 Park Rapids Park Rapids
2-5 Pequot Lakes Pequot Lakes
2-12 Detroit Lakes Staples
2-15 Pequot Lakes Staples
2-18 Browerville Staples
2-26 Aitkin Aitkin
3-1 Barnesville Staples
3-5 Detroit Lakes Detroit Lakes
3-8 Lake Park-Audubon Staples
3-11 Long Prairie-GE Staples
3-12 Crosby-Ironton Staples
3-16 Park Rapids Staples
SECTION 8AA Tourney

 

THIEF RIVER FALLS

Date Opponent Site Score Opp.
Score
1-14 Hawley Thief River Falls 29 63
1-16 Moorhead Thief River Falls
1-19 Detroit Lakes Detroit Lakes
1-21 Warroad Thief River Falls
1-29 Bagley Thief River Falls
2-2 Badger-G-MR Greenbush
2-9 East Grand Forks East Grand Forks
2-11 Sacred Heart Sacred Heart
2-18 East Grand Forks Thief River Falls
2-23 Pelican Rapids Thief River Falls
2-25 Fosston Thief River Falls
3-1 Roseau Thief River Falls
3-5 Crookston Thief River Falls
3-8 Park Rapids Park Rapids
3-11 Red Lake Falls Red Lake Falls
3-16 Roseau Roseau
3-19 Crookston Crookston
Section 8AA Tournament

 


WADENA-DEER CREEK


Date

Opponent

Site

Score
Opp.
Score
1-15 Pillager Pillager 50 57
1-16 Bertha-Hewitt Wadena
1-19 Menahga Wadena
1-22 Sebeka Sebeka
1-26 Staples-Motley Staples
1-28 Verndale Wadena
2-2 New York Mills Wadena
2-5 Bertha-Hewitt Bertha
2-9 Frazee Frazee
2-11 Henning Henning
2-16 Pillager Wadena
2-19 Menahga Menahga
2-25 Sebeka Wadena
2-26 Park Rapids Wadena
3-4 Verndale Verndale
3-8 Henning Wadena
3-11 New York Mills New York Mills
SECTION 8 AA TOURNAMENT

 

WARROAD


Date

Opponent

Site

Score
Opp.
Score
1-14 Kittson County Central Warroad 23 53
1-16 Crookston Crookston
1-19 Badger-Greenbush-MR Greenbush
1-21 Thief River Falls TRF
1-29 Laporte Laporte
1-30 Win-E-Mac Erskine
2-2 Goodridge-Grygla Warroad
2-9 Badger-Greenbush-MR Warroad
2-12 Lake of the Woods Baudette
2-16 International Falls Warroad
2-18 Kittson County Central Lancaster
2-23 Littlefork-Big Falls Warroad
3-2 Bagley Bagley
3-4 Lake of the Woods Warroad
3-11 Northern Freeze Karlstad
3-12 Bagley Warroad
3-16 East Grand Forks Warroad
3-18 Roseau Warroad
SECTION 8AA Tourney