CROOKSTON PIRATE WINTER SPORTS SCHEDULES

aqIf you are using a mobile device, tip it horizontal to view the entire schedule if the full schedule with scores isn’t showing up.

CROOKSTON PIRATE BOYS BASKETBALL 2020-21

Date Opponent Site Time Score 
Jan 15 East Grand Forks EGF 7:30 PM L 70-47
Jan 19 Roseau Crookston 7:30 PM L 75-65
Jan 21 Climax-Fisher Crookston 7:30 PM  W 68-39
Jan 26 Thief River Falls TRF 7:30 PM
Jan 28 Warroad Warroad 7:00 PM
Feb 2 Park Rapids Crookston 7:30 PM
Feb 5 Thief River Falls Crookston 7:30 PM
Feb 8 Pelican Rapids Pelican Rapids 7:30 PM
Feb 11 East Grand Forks Crookston 7:30 PM
Feb 16 Win-E-Mac Crookston 7:30 PM
Feb 18 Roseau Roseau 7:30 PM
Feb 23 Fertile-Beltrami Crookston 7:30 PM
Feb 26 Ada-Borup Ada 7:30 PM
Mar 1 Hawley Crookston 7:30 PM
Mar 5 Fosston Crookston 7:30 PM
Mar 8 Dilworth-G-F Crookston 7:30 PM
Mar 9 Bagley Bagley 4:30 PM
Mar 11 Warroad Crookston 7:30 PM
SECTION 8AA TOURNAMENT
??
Coach:Greg Garmen-25th
Assistant:  Jason Tangquist
C-Squad- Brett Brenden
8th Grade – Lon Boike
7th Grade – Nate Lubarski
Volunteer Assistants: Kevin Weber, Tom Anderson

 

CROOKSTON PIRATE GIRLS BASKETBALL 2020-21

Date Opponent Site Time  Score
Jan 15 Breckenridge Crookston 6:30 PM L 63-57 OT
Jan 16 Warroad Crookston 1:30 PM W 60-22
Jan 19 Fertile-Beltrami Fertile 7:30 PM W 70-35
Jan 21 Park Rapids Park Rapids 7:30 PM W 54-18
Jan 26 Roseau Crookston 7:30 PM
Jan 28 East Grand Forks EGF 7:30 PM
Feb 1 Dilworth-G-F Crookston 7:30 PM
Feb 6 Pelican Rapids Pelican Rapids 2:30 PM
Feb 12 Fergus Falls Fergus Falls 7:15 PM
Feb 16 Stephen-Argyle Argyle 7:30 PM
Feb 20 Barnesville Crookston 1:30 PM
Feb 25 Perham Perham 7:30 PM
Mar 2 Hawley Crookston 7:30 PM
Mar 4 Roseau Roseau 7:30 PM
Mar 5 Thief River Falls TRF 7:30 PM
Mar 8 Moorhead Moorhead 7:30 PM
Mar 12 East Grand Forks Crookston 7:30 PM
Mar 19 Thief River Falls Crookston 7:30 PM
Section 8AA Tournament
Coach:Darin Zimmerman 6th Year

JV-  Tayler Christiansen
C-Emily Samuelson
8th Grade – Brandi Nesseth
7th Grade – Jamie Kresl
Volunteers – Isaac Black, Kamille Wahlin

 

CROOKSTON PIRATE BOYS HOCKEY 2020-21

Day Opponent Site Time Score
Jan 19 Kittson Co. Central Hallock 7:30 PM L 7-5
Jan 22 Bemidji Bemidji 7:30 PM L 12-2
Jan 28 Thief River Falls TRF 7:30 PM
Jan 30 Grafton Crookston 7:30 PM
Feb 2 Mayville-Portland Mayville 7:00 PM
Feb 5 Lake of the Woods Baudette 7:00 PM
Feb 11 Kittson Co. Central Crookston 7:30 PM
Feb 12 Red Lake Falls Crookston 7:00 PM
Feb 18 Red Lake Falls Red Lake Falls 7:00 PM
Feb 19 Warroad Warroad 7:30 PM
Feb 23 East Grand Forks Crookston 7:30 PM
Feb 25 Park Rapids Park Rapids 1:00 PM
Mar 2 Thief River Falls Crookston 8:00 PM
Mar 5 Detroit Lakes Detroit Lakes 7:00 PM
Mar 6 Fergus Falls Crookston 3:00 PM
Mar 8 Warroad Crookston 7:30 PM
Mar 11 Park Rapids Crookston 7:30 PM
Mar 13 Detroit Lakes Crookston NOON
Section 8A  Tournament
COACH: Josh Hardy
(5th Year)
Assistant – Connor Morgan
JV- Sam Melbye
    

 

CROOKSTON PIRATE GIRLS HOCKEY 2020-21

Date Opponent Site Time Score
Jan 14 Thief River Falls Crookston 7:30 PM L  3-1
Jan 15 East Grand Forks Crookston 7:30 PM L 2-0
Jan 19 International Falls Crookston 7:00 PM W 6-0
Jan 22 Warroad Warroad 7:30 PM L  14-0
Jan 25 Fargo North Mayville (ND) 7:00 PM
Jan 28 West Fargo Crookston 7:00 PM
Feb 2 East Grand Forks Crookston 7:30 PM
Feb 5 Detroit Lakes Crookston 7:30 PM
Feb 9 Warroad Crookston 7:30 PM
Feb 16 East Grand Forks EGF 7:30 PM
Feb 19 Grand Forks Crookston 8:00 PM
Feb 23 Bemidji Bemidji 7:30 PM
Feb 26 Northern Lakes Breezy Point 7:00 PM
Mar 2 Thief River Falls TRF 7:30 PM
Mar 4 Fergus Falls Crookston 7:30 PM
Mar 5 Roseau Roseau 6:00 PM
Mar 8 Detroit Lakes Detroit Lakes 7:00 PM
SECTION 8A TOURNAMENT
  
COACH: Tim Moe  
Assistant:  Emily Meyer, Stacy Olson
Vol:  Nick Biermaier
      

 

CROOKSTON PIRATE WRESTLING 2020-21

Date Opponent Site Time Result
Jan 14 Crookston Tri Crookston 6:00 PM Ros W 60-12
Hillsb L 39-36
Jan 16 Fertile-Beltrami Tri Fertile 10:00 A WHA W 55-16
Fertile-B W 70-12
Jan 19 Fergus Falls Tri Fergus Falls 6:00 PM FF W 60-21
DL L 42-31
Jan 22 New York Mills Tri NY Mills 6:00 PM Bord Wst  W 63-9
NY Mills W 48-36
Jan 25 Pelican Rapids
Mahnomen/Waubun
Crookston 6:00 PM
Jan 28 Park Rapids
Badger-Greenbush-MR
Crookston 6:00 PM
Feb 4 Barnesville
Dilworth-G-F
Barnesville 5:00 PM
Feb 6 Bertha-Hewitt Tri Bertha 5:00 PM
Feb 9 West Central Area Tri Ashby 6:00 PM
Feb 13 Crookston Triangular
Red Lake Co. Central
Blackduck-CL-B
Crookston 6:00 PM
Feb 18 Crookston Triangular
Moorhead
Fosston-Bagley
Crookston 6:00 PM
Feb 19 Wadena-DC Tri Wadena TBD
Feb 23 Long Prairie-GE Tri
also Detroit Lakes
Long Prairie 6:00 PM
Feb 25 Crookston Tri
United Clay Becker
Thief River Falls
Crookston 6:00 PM
Mar 4 Frazee Tri Frazee 5:00 PM
Mar 6 Breckenridge Tri Brecken. Noon
Section 8A Team Tourn Crookston
Coach: Wes Hanson – 6th Year
Assistants: Colton Weiland, Daniel Rooney
Volunteers: Jake Larkin, Cade Pederson