SPORTS FEEVER – December 3, 2020

Welcome to another edition of the Sports Feever column.  We have had a lot of good news lately on the COVID-19 front.
-The CDC will reduce the recommended quarantine time for people who have potentially been exposed to coronavirus from 14 days to 7-10 days. This is huge for winter sports!
-Vaccines are starting to get shipped all over the United States.  While kids haven’t been approved for vaccines, this is great news for coaches and teachers that are looking to get the vaccine when it is available in later this month or early next year!

There is a lot of light at the end of the tunnel.  With less than a month left in 2020, let us end with a bang and make the best of this miserable year and get ready to kick 2021 on a good foot (or two).

— — —

The Minnesota State High School League will have a board of directors meeting on Thursday, December 3 at 9:00 a.m.  It will be interesting to see what they decide on the winter sports calendar.  I hope the board has the guts to say we are going to start practice on December 21 and the first games will be the week of January 4.  It sounds like they are going to plan starting games/matches January 4 or 11.  That is great if they do.  BUT, it all depends on what happens with the Governor, who said he will more than likely extend the pause and shutdown. Most think the Governor won’t allow sports to continue until after January 4, and as somebody that has listened to his press conferences and what he has said when asked questions by the media, I am not sure.  I am pretty sure he will keep bars and restaurants closed, but I don’t know which way he will go with sports.  We will see in the next two weeks.

Back to the MSHSL meeting Thursday morning –

The action items of interest for the meeting will be the following –
– Winter activities and athletics guidance
– Projected calendar for the rest of the school year (winter and spring sports, debate, and one-act play)
– Speech rules and policies
– District Football policy – Classification process for 9-man teams

Discussion items –
Progression of decisions
– Fall activities conclusion
– Potential State Tournament models
– Region assignment, competitive section, and district football processes

The next scheduled meeting is Thursday, February 4, 2021

I will be listening to the meeting and updating the news on our website as the meeting goes so check it out tomorrow morning after 9:00 a.m.  Again to reiterate….It doesn’t matter what the MSHSL says if the Governor says no sports until January 2.  So stay tuned!

— — —

The UMC Men’s Basketball program has “officially” started real practice and there were some happy coaches and players in Lysaker Gymnasium.  I asked our good friend (even if he is a Packer fan) Dan Weisse, head UMC Men’s Basketball coach, how things are going and what things look like going forward.  His response is below.

Chris,

Great to hear from you and hope you’re all doing well!! Here is my best effort to answer your questions:

We normally would have had our first team workout/activity on August 28, however, because of everything going on we had our first team activity (practice) on October 16. These were non-contact practices, we were able to do a lot of ball-handling, shooting, and put in our offense. We could not put in our defense until we started contact because it is impossible to do so. We were able to begin contact on November 9. We started official practice on November 27th (which means we get more hours/time on the basketball floor with our players). However, we had some guys in quarantine so we only had 10 of our 17 players available. One of those was Tyrese Shines who could not do any contact drills due to having back surgery this summer (but hopefully he’ll get cleared today). Therefore, we did play a lot of 4 on 4, 3 on 3, 1 on 1, and put in our defensive principles, and was able to evaluate our players and do competitive drills. On December 1st (yesterday), we had 14 guys at practice, 12 available for contact, so yesterday was the first time we did 5 on 5, were able to do possessions, and scrimmaged. It was a great day. 

Each player that has not had Covid-19 has to test three times a week in order to practice and play, Those that have had Covid-19 do not have to test until after 90 days after they get it, I hear they may extend that as high as 150 days but we’ll see if they do extend that. We have had 10 players that have had Covid-19 and seven have not. It is a little complicated, and the rules seem to change somewhat often. But we are doing everything we can to play. The fact we have a schedule out gives both players and coaches motivation and something to look forward to and prepare for. Our athletic trainers do the best they can to get us the most up to date information. 

This is our last week of classes and we have final exams next week. But we will keep our players around until the mandatory winter break period which begins on December 20th. We get back at it on December 27th and our first game is January 2nd. We expect to play the first scheduled weekend. However, I understand why some people are not sure if we can play that first weekend, a few things will help us play, one is each of our players might still have to get three tests even if they are gone for Christmas, the other is we are also waiting and seeing if the governor extends his orders past December 18 or eases some restrictions. If they pull back on some restrictions it might be easier to play that first week. I get this information from our athletic trainers. The interesting part of our league is having teams in Minnesota, Iowa, Nebraska, South Dakota, and North Dakota, each state has different rules and restrictions, etc. To sum up, all I know is that our program will do whatever it takes to play on that first weekend and it would be a shame if our guys do everything right and do not get to play. But that is the world we are living in now. I will tell you we will prepare to play each week, and practice and build to playing that first weekend, if it doesn’t happen, we’ll regroup and keep building. 

— — —

The St. Paul Saints will be a Minnesota Twins Triple A affiliate.

The Twins sound like they will place Eddie Rosario on outright waivers
The Twins resigned the following players for 2021 contracts – Jose Berrios for $6.1 million, Byron Buxton for $5.25 million, along with Tyler Duffey for $2.2 million, Mitch Garver for $1.875 million, and Caleb Thielbar for $650,000.

— — —

UND Men’s Hockey players Jasper Weatherby and Jacob Bernard-Docker took a knee during the National Anthem before their first game of the season on Wednesday in Omaha.  Needless to say, UND fans weren’t happy with it.  Here is the beauty of it.  They have the RIGHT to do it.  Just like many of the UND fans have the right to say they shouldn’t do it.

But NOOOOOO UND fans should be complaining about it when they are the ones that yell SIOUX instead of brave at the end of the National Anthem. Every UND Hockey fan that is mad at these players during the national anthem that yells SIOUX instead of brave is a hypocrite and should look in the mirror about “disrespecting” the National Anthem.

— — —

The Midwest Football District, White Sub-district, announced the All-District award winners and Barnesville and Breckenridge led the way.  All the district awards, including all-academic, are listed below.

Midwest District White Players of the Year
Defensive Lineman of the Year -Daniel Erlandson (SR) Breckenridge
Defensive Back of the Year – Garon Schumacher (SR) Roseau
Linebacker of the Year – Jonny Robideau (SR) Barnesville
Offensive Lineman of the Year – Gavin Johnson (SR) Breckenridge
Offensive Back of the Year – Chris Nieto (SR) Breckenridge
Receiver of the Year – Jacob Vizenor (SR) Breckenridge
Quarterbacks of the Year – Adam Tonsfeldt (SR) Barnesville and Cooper Yaggie (SR) Breckenridge
Specialist of the Year – Sam Burkel (JR) Hawley (Punter/Kicker)
Coach of the Year – Bryan Strand – Barnesville
Sub-District Player of the Year – Adam Tonsfeldt (SR) Barnesville

ALL-DISTRICT-
Barnesville – Adam Tonsfeldt, Jonny Robideau, Brady Kroll, Joey Mark, Cameron Heng, Noah Krause
Breckenridge – Cooper Yaggie, Daniel Erlandson, Gavin Johnson, Connor Twidwell, Jacob Vizenor
Hawley – Sam Burkel, Justin Koski, Wyatt Dunham, Blake Manthe
Crookston – Ethan Boll, Brooks Butt, Greg Gonzalez
Roseau – Waylon Teague, Steele Walsh

ALL-DISTRICT HONORABLE MENTION
Barnesville – Tim Wells, Travis Affield, Kaden Zenzen
Breckenridge – Jonah Christensen, Jared Aamold, Chris Nieto
Hawley – Joey Aakre, Ethan Magnusson, Alex Schenck
Crookston – Zach Brown, Jaren Bailey
Roseau – Jed Dunham

ALL-ACADEMIC TEAM-
Barnesville – Adam Tonsfeldt, Nolan Rick, Marcus Paul, Cameron Heng, Wyatt Suter, Tate Inniger, Connor Loeks
Breckenridge – Daniel Erlandson, Adam Ohm, Ben Krump, Sebastian Anderson, Connor Twidwell, Gavin Johnson, Cooper Yaggie, Dallen Ernst, Alex Ohm, Gavin Pederson
Hawley – Joey Aakre, Bryant Carlisle, Brett Daggett, Benjamin Geeslin, Sam Helgeson Blake Manthe, Alex Schenck, Ryan Sperr, Kyler Card
Crookston – Ryan Abeld, Ethan Boll, Jack Doda, Greg Gonzalez, Karsten Isaacson, Nathan Kelly, Tatum Lubinski, Gabriel Montieth, Easton Tangquist, Isaac Thomforde, Evin Trudeau, Lucas Winger
Roseau – Hayden Nelson, Nolan Hanson, Mitch Laznicka, Max Wilson

— — —

The 2020 All-District 9 West North Sub-District football awards and the all-district team has been announced.  Stephen-Argyle led the way with six players on the all-district team.  All the award winners are below –

2020 Players of the Year – District 9 West – North

Lineman of the Year – Gavin Haskett (Win-E-Mac)
Offensive Player of the Year – Derek Lindow (Nevis)
Special Teams Player of the Year – Riley Erkenbrack (Park Christian)
Defensive Player of the Year – Brandon Van Den Einde (Fertile-Beltrami)
Sub-District MVP – Gavin Walker (Win-E-Mac)
Coach of the Year – Terry Kent (Kittson County Central)

2020 All-District 9 West – North Sub-District

Stephen-Argyle – Brandon Kroll, Jason Lindgren, Kaden Mooney, James Pederson, Josh Peitruszewski, Kole Szczepanski
Win-E-Mac – 
Gavin Haskett, Remy Goodwin, Kobe Hamre, Bryer Strom, Gavin Walker
Fertile-Beltrami – 
Everett Balstad, Austin Bjerk, Brandon Van Den Einde, Rylin Petry
Goodridge-Grygla – 
Gabe Arveson, Levi Kiesow, Andrew Loken, Riley Manderud
Nevis – 
Dan Aman, Ian Ahrendt, Derek Lindow, Cain Mitchell
Blackduck – 
Quinn McKeeman, Ethan Merill, Jastyn Rodgers, Dayne Savich
BGMR – 
Dawson Beito, Kobey Dallager, Kasen Swenson
NCE/UH – 
Gavin Jacobson, Zechariah Juarez, Connor Nelson
Warren-Alvarado-Oslo – 
Thomas Jones, Garrett Mehrkens, Nevin Ness
Park Christian – 
Riley Erkenbrack
Kittson County Central – 
Isaac Folland
Clearbrook-Gonvick – 
Aiden Churness
Northern Freeze – 
Brady Skeim

2020 All-District 9 West – North Sub-District Honorable Mention

BGMR – Dillon Foss, Aaron Westling
Blackduck – 
Evan Bilinski, Landon Gross, Carson Nendick
Clearbrook-Gonvick – 
Jesse Hale
Fertile-Beltrami – 
Micah Herbel, Tyler Stuhaug
Goodridge-Grygla – 
Jordan Coan, Jared Haack
Kittson County Central – 
Adam Gustafson, Chisum Schmiedeberg
NCE/UH – 
Cole Bentley
Nevis – 
Brody Johnson, Ethan Klimek
Northern Freeze – 
Easton Olson
Park Christian – 
Phillip Lien
Stephen-Argyle – 
Zach McGlynn
Warren-Alvarado-Oslo – 
Gavin Gullikson, Kirby Kilen, Connor Mercil
Win-E-Mac – 
Alex Jacobson, Reed Neubert

— — —

The Northwest Football District 2020 Post Season Awards and All-District teams have been announced.  They are listed below –

Final Standings

East
1 – Warroad
2 – Walker-Hackensack-Akeley
3 – Pine River-Backus
4 – Bagley
5 – Red Lake

West
1 – Mahnomen/Waubun
2 – Polk County West
3 – Red Lake County
4 – Ada-Borup West
5 – Lake Park-Audubon

South
1 – New York Mills
2 – Pelican Rapids
3 – Frazee
3 – Wadena-Deer Creek
3 – Underwood

Individual Awards

East Sub District
Jerry Sonnek Most Valuable Offensive Lineman – Kyle Thompson (Sr., Warroad)
Darrel Naugle Most Valuable Defensive Lineman – Trevor Radke (Sr., WHA)
L.E. Dreschel Offensive Player of the Year – Steve Hausken (Sr., WHA)
Defensive Player of the Year – Blake Norris (Sr., Warroad)
Ron Stark Most Valuable Special Teams Player – Mason Schneider (Sr., WHA)
Coach of the Year – Gabe Richards (Warroad)

West Sub District
Jerry Sonnek Most Valuable Offensive Lineman – Isiah Olson (Sr., Red Lake County)
Darrel Naugle Most Valuable Defensive Lineman – Justin Littlewolf (Jr., Mahnomen/Waubun)
L.E. Dreschel Offensive Players of the Year – Sam Gapp (So., PCW), Beau Fetting (Ada-Borup West), Tanner Pazdernik (Jr. Mahnomen/Waubun)
Defensive Player of the Year – Will Starkey (Jr., Mahnomen/Waubun)
Ron Stark Most Valuable Special Teams Player – Cullen Rohrich (Jr., PCW)
Coach of the Year – John Clark (Mahnomen/Waubun)

South Sub District
Jerry Sonnek Most valuable Offensive Lineman – Nick Haugrud (JR., Pelican Rapids)
Darrel Naugle Most Valuable Defensive Lineman – Nolan Cassidy (Sr., New York Mills)
L.E. Dreschel Offensive Player of the Year – Daunte Leiran (Sr., New York Mills)
Defensive Player of the Year – Johnny Ziebell (Sr., Pelican Rapids)
Ron Stark Special Teams Player – Payton Rondestvedt (Jr., Wadena-Deer Creek)
Coach of the Year – Matt Radniecki (New York Mills)

Northwest All-District Team

East Division
Bagley – Alex Rolfson, Remington Aufforth, Jaxsyn Lewis
Pine River-Backus – 
Conner Tulenchik, Corbin Knapp, Rian Struss
Red Lake – 
Cade Beaulieu, Aaron Chaboyea
Walker-H-A – 
Steve Hausken, Trevor Radke, Jack Slagle, Mason Schneider, Carson Strohsahl
Warroad – Blake Norris, Kyle Thompson, Evan Grover, Jace Thompson, Dylan Fox

West Division
Ada-Borup/West – 
Beau Fetting, Beau Jorgenson, Cameron Spaeth, Strenton Sip
Mahnomen/Waubun – 
Tanner PazdernikWill StarkeyJustin LittlewolfCooper HoudekWill OlsonDennis Ashley
Polk County West – Sam Gapp, Alex Hart, Gage Wavra, Adam Sczepanski
Red Lake County – Isiah Olson, Zach Howard, Carter Williams

South Division
Frazee – 
Christian Petcon, Brock Barlund, Sam Winn
New York Mills – 
Daunte Leiran, Nolan Cassidy, Bren Salo, John RonningIsaiah Laudenbach
Pelican Rapids – Johnny Ziebell, McHale Korf, Weston Funk, Nick Haugrud
Underwood – Logan Schleske, Slade Moore, Krosby Aasness
Wadena-Deer Creek – Payton Rondestvedt, Josh Dykhoff, Aiden Larson

Honorable Mention All District

East Division
Bagley
 – Andrew Agnes, Alec Norum, Kenly Gordon, Jasper Spears-Thomas
Pine River-Backus – Chase Hoppe, Owen Carlson, Irvin Tulenchik, Wyatt Bean
Red Lake – Gerald Kingbird, Ty Hothusen, Justin Brown
Walker-Hackensack-Akeley – Jackson McFarlane, Gavin Johannsen, Kenseth Tayor
Warroad – Kyle Kvarnlov, Virgil Laznicka, Matthew Hard

West Division
Ada-Borup/West
 – Aiden Marcussen, Sergio Reyes, Ryan Hoven
Mahnomen/Waubun – Payton Keezer, Tony Swalef
Polk County West – Nick Brundin, Isaac Zavoral, Daniel Suda
Red Lake County – Bailey Hince, Damon Ferguson, Paul DeHate
Lake Park-Audubon – Brodie Chilton

South Division
Frazee
 – Ethan Wothe, Broden Fleisher, Byron Kropuenske
New York Mills – Zack Partlow, Dane Neimi
Pelican Rapids – Logan Fahje, Jayden Rutherford, Liam Sytsma
Underwood – Reed Leabo, Joey Kupfer
Wadena-Deer Creek – Zach Shaw, Kade Woods, Evan Lunde

— — —

The 2020 Pine to Prairie Volleyball All-Conference awards were recently announced and the award winners are listed below –

Defensive player of the year – Maddie Thompson (Lake Park-Audubon)
Most Valuable player – Taylor Kroening (Fosston)
Coach of the Year – Sarah Dryburgh (Fosston)

All-Conference –
Ada-Borup/West – Lauren Thompson
Bagley – Tessa Tramm
Climax-Fisher – Ella Reitmeier
Fertile-Beltrami – Marin Roragen, Aubree Steffes, Brooklyn Strem
Fosston – Jamie Carlin, Emma Drellack, Taylor Kroenig, Kora Norland, Brooklyn Ostenaa
Lake Park-Audubon – Kelsey Thompson, Maddie Thompson
Norman County East/Ulen-Hitterdal – Makenna Anderson
Park Christian – Regan Anderson, Grace Schmidt, Emily Stueland, Madi Wagendorf

Honorable Mention –
Ada-Borup – Kaleigh Sip, Matti Stene
Climax-Fisher – Ellie Schmitz, Jenna Vasek
Fertile-Beltrami – Tori Erickson
Foston – Grace Rue
Mahnomen-Waubun – Rylee McArthur, Sophia Bly, Kendra Syverson
Norman County East/Ulen-Hitterdal – Adison Klemetsom
Park Christian – Regan Nelson, Elise Stromme
Win-E-Mac – Felicity Andress, Haley Sander, Sacahanna Svalen

— — —

JOKES

— —

— —

One day, a man came home and was greeted by his wife dressed in stunningly sexy lingerie. “Tie me up,” she purred, “And you can do anything you want.” So he tied her up and went golfing.

— — —

How are former Crookston Pirates athletes doing in college or elsewhere?
****LET ME KNOW OF OTHERS TO ADD TO THE LIST email me at  chrisjfee@yahoo.com

Brady Butt is a freshman playing football at the University of Jamestown.

Paul Bittner is playing for the Cleveland Monsters, the AHL affiliate of the Columbus Bluejacket.

Brady Heppner, is playing hockey for the Roanoke Raildogs in the SPHL.

Aleece Durbin, is a Junior on the University of North Dakota Women’s Track and Field team.

Brita Fagerlund, is a Senior on the University of Jamestown Jimmy Women’s Track team.

Ben Trostad, is a Junior member of the University of Minnesota Crookston golf team.

Elise Tangquist, is a Senior golfer for the University of Northwestern in St. Paul.

Mason LaPlante, a sophomore, is playing soccer at the University of Jamestown.

Rachel Hefta, a Sophmore, is playing volleyball at Hastings College in Nebraska.

Cade Salentine is a redshirt Freshman playing football at the University of North Dakota

Nick Garmen, is a sophomore playing basketball and tennis at the University of Minnesota Morris.

Caden Osborn, is a freshman playing basketball at the University of Minnesota Morris.

Thea Oman, a sophomore, is swimming at St. Ben’s.

Crookston School District Coaches –
Emily Meyer is a girls hockey and softball assistant coach.
Carrie Clauson 
is a Junior High girls tennis coach.
Jeremy Lubinski
 is a Pirate 8th Grade Football coach.
Amy Boll 
is the head Pirate Girls Track head coach and assistant volleyball coach
Sarah Reese 
is the Pirate Head Girls Soccer coach
Cody Brekken
 is the Head Pirate Girls and Boys Tennis coach and Crookston Community Pool Supervisor
Marley Melbye is the Head Girls Swimming coach
Mitch Bakken is the head Pirate Baseball coach.
Brock Hanson
 is the Pirate Baseball volunteer assistant coach.
Jeff Perreault 
is the Pirate Girls Golf head coach
Wes Hanson is the Pirate Wrestling Head Coach and assistant boys golf coach
Kevin Weber is a Pirate Boys Basketball volunteer assistant coach
Connor Morgan is the Pirate Boys Hockey assistant coach
Sam Melbye is the Pirate Boys J.V. Hockey coach
Chris Dufault is a youth wrestling Coach
Blake Fee is an assistant wrestling coach
Colton Weiland is an assistant wrestling coach

Non-Crookston High School coaching –

Cody Weiland is an assistant wrestling coach at Proctor/Hermantown

Kaylee Desrosier is a softball coach for Fargo Davies Middle School.

Justin Johnson is an assistant softball coach at the University of Minnesota Crookston.

Josh Edlund  is an assistant football coach and phy ed teacher at Flandreau, South Dakota.

Allison Lindsey Axness is Assistant Varsity Volleyball Coach in Champlin Park

Jeff Olson is Head Wrestling coach and Head Baseball coach at Delano.

Jake Olson is an Assistant Football Coach and Head Boys Tennis coach at Delano.

Carmen (Kreibich) Johnson, is Head Volleyball coach at Little Falls High School.

Katy Westrom, is Head Girls Tennis Coach and Head Boys Tennis coach at Monticello High School.

Matt Harris, is a Director of Athletics at the British International School of Houston.

Marty Bratrud is the Superintendent and High School Principal at Westhope High School.

Gordie Haug is an assistant football coach at the University of Wyoming

Mike Hastings is the Minnesota State Mankato Men’s head Hockey coach

Mike Biermaier is the Athletic Director at Thief River Falls High School

Stephanie (Lindsay) Perreault works with the North Dakota State stats crew for Bison football and volleyball and basketball in the winter. Stephanie’s husband, Ryan, is the assistant director for the Bison media relations

Jason Bushie is the hockey athletic trainer at Colorado College

Chris Myrold is a Tennis Pro on Nevis Island in the West Indies

Kyle Buchmeier
 is a Tennis Pro at the Reed-Sweatt Family Tennis Center in Minneapolis

Jarrett Butenhoff is serving our country with the U.S. Navy

Joshua Butenhoff is serving our country on a Submarine with the Pacific Fleet with the US Navy.

Peter Cournia is a 2002 Crookston High School Graduate and also a grad of West Point and is currently is serving in the U.S. Army.

Erik Ellingson is serving our country with the U.S. Air Force at Minot.

Philip Kujawa class of 2004 from Crookston High School.  He is an Army recruiter in Rochester.

Scott Riopelle is head of Crookston Parks and Recreation

Rob Sobolik is the General Manager of the Fargodome

That’s it for this week.  Thanks for the comments and if you have anything to add or share, please e-mail chrisjfee@yahoo.com or call.  Thanks for reading and listening to KROX RADIO and kroxam.com