ZACH BROWN WINS TRF TOURNEY AT 113 POUNDS, EIGHT PIRATES PLACE

The Crookston Pirates Wrestling team finished eighth place out of 16 teams at the Thief River Falls National Guard/Prowler Invitational held at the Ralph Englestad Arena in Thief River Falls.
Crookston had one champion with Zach Brown winning all three of his matches at 113 pounds.  The Pirates had eight wrestlers place. “There was definitely some high-quality wrestling going on today,” said Pirate Coach Wes Hanson. “Our wrestlers came away with some big wins and beat some of the bigger schools and that was fun.”

Zach Brown (the #3 ranked wrestler at 113) was the lone Pirate champion and he continues his stellar season as he won all three of his matches at 113 pounds.  He won the first round by a pin in 64 seconds.  In the second round, he won by an 8-2 decision and in the championship, he won by a 10-1 major decision. “It was really a great tournament for Zach,” said Coach Hanson. “He was excited to wrestle in the tournament and to compete and he had a complete effort.  He did so many things well. His positioning on his feet, his countering, his riding and even in the finals he was able to get a lateral drop for five points in the finals and got the major decision and that was huge.”

Lukas Meier finished fourth place at 152 pounds.  He had a tech fall in his first round match for a victory and won his second match by a pin before he lost to a couple of very good opponents including a Bemidji kid that is ranked #8 at 160 in Class AAA and a Thief River Falls kid that is ranked #8 at 160 in Class AA.  “Lukas had a couple of good matches to start the day and showed some pretty good techniques,” said Coach Hanson. “He ran into some very good wrestlers and he got behind 4-0 in both matches and it was tough to get yourself back into those matches.”

Ethan Bowman finished fourth place at 106 pounds with a first-round victory and lost the next two matches. “He beat a good kid in the opening round and did a lot of good things today, but ran into some tough competition,” said Coach Hanson. “Overall it was a pretty good tournament.”

Nolan Dans finished fourth place at 120 pounds. He won two matches and lost two matches.  “In his second match he had a nice pin and wrestled well,” said Coach Hanson. “The fifth-place finish for Nolan was good, especially at this tournament.”

Damian Hodgson won three matches and lost two and finished seventh place.  “He wrestled well and lost to the eventual champion and the most outstanding wrestler of the tournament,” said Coach Hanson. “170 was a deep weight class and wrestled some solid matches and I was proud how he was able to extend his leads in his matches.”

Cameron Weiland, Braxton Volker, and Ethan Boll all finished eighth place.  “Cameron Weiland had a couple of nice wins and had some exciting come from behind wins.  Ethan Boll showed some nice things today and had some explosive moves,” said Coach Hanson. “Braxton fought out there hard and did a lot of things well.”

Crookston will have a week of practice before they travel to the Grand Rapids Tournament on Saturday, January 26.

Team Scores – (16 teams total)
1. Detroit Lakes – 181.5
2. Minnewaska Area – 161
3. Bemidji – 157
4. Thief River Falls – 155.5
5. Badger-G-MR– 150.5
6. Ottertail Central – 106.5
7. Bertha-Hewitt-Verndale-Parkers Prairie – 96
8. Crookston – 79.5
9. Roseau – 77
10. Park Rapids – 60
11. Fertile-Beltrami – 46
14. Red Lake County Central – 26

Crookston Opponents/Results Place
106 Ethan Bowman Bye
Beat David Revering (BHVP) 10-2
Lost to Tony Olson (BGMR) 12-0
Lost to Jacob Blair (MSKA) 10-2
4th
113 Zach Brown Bye
Beat Deagen Captain (BHVP) by pin at 1:04
Beat Griffin Lundeen (TRF) 8-2
Beat Easton McRory (MSKA) 10-1
1st
120 Nolan Dans Lost to Carson Wold (Del) 10-2
Beat Alex Lanctot (Unat) pin at 3:24
Lost to Caden Koziol (MSKA) Tech Fall 4:09
Beat Levi Qualley (FB) by Injury Default
5th
126 Cameron Weiland Beat Cody Sele (Unat) by pin at 5:29
Lost to Joe Hudson (Bem) by pin at 1:51
Beat Owen Seitz (Bem) 5-4
Lost to Carter Rettke (WHA) by pin 2:51
Lost to Jason Koehn (BHVP) by pin at 3:24
8th
132 Braxton Volker Lost to Trevor Arceneau (BHVP) by pin 1:56
Lost to Logan Schleske (OCB) by pin 1:35
Lost to Aiden Duffy (NKG) by pin at 1:48
8th
138 Hunter Knutson Lost to Darren Roth (Bem) by pin at 1:16
Bye
Lost to Brandon Zuniga (TRF) pin 1:31
DNP
145 OPEN
152 Lukas Meier Beat Thad Schlauderaff (DL) Tech Fall 4:49
Beat Nik Gardin (OCB) by pin at 1:53
Lost to Chance Hinrichs (Bem) 11-2
Lost to Cole Johnson (TRF) 14-4
4th
160 Ethan Boll
Beat Hayden Captain (BHVP) by pin at 1:55
Lost to Zane Swanson (OCB) Tech Fall 4:28
Bye
Lost to Matthew Ziebell (PelR) by pin at 4:41
Lost to Brennan Sather (Del) 14-5
8th
170 Damian Hodgson Beat Joe Klein (ParR) 7-0
Lost to Ian Frenzel (BCLB) by pin 2:38
Beat John Ziebell (PelR) 12-0
Lost to Matthew Jeska (NKG) 12-0
Beat Gabe Horgeshimer (FB) 6-0
7th
182 OPEN
195 OPEN
220 OPEN
285 OPEN