Tuesday

TUESDAY – JANUARY 15, 2019

GIRL’S HOCKEY
Park Rapids    2  at   CROOKSTON     3   (OT)  6:00 PM   on  KROX   5:30 PM

BOY’S HOCKEY
                                                                                      JV-Detroit Lakes won 6-2
CROOKSTON    6  at   Detroit Lakes    3    7:00 PM    join on   KROX   
                                                                                                   after Girl’s Hockey
MEN’S BASKETBALL
University of Jamestown (N.D.)   63   at   UMC    79     7:00 PM

BOY’S BASKETBALL
Park Rapids  44  at   CROOKSTON  55    7:30 PM        JV-Park Rapids won 59-51

7th Grade –  CROOKSTON     22    at   Bemidji      33    4:30 PM
8th Grade –  CROOKSTON      6     at   Bemidji      62    5:30 PM

Red Lake County   62   at   Climax-Fisher    52
Warren-Alvarado-Oslo   32   at   Fertile-Beltrami    61
Northern Freeze    53    at   Stephen-Argyle    32
East Grand Forks   81   at   Bagley  45
Detroit Lakes    86    at   Thief River Falls   69
Kittson County Central    58   at   Badger-Greenbush-Middle River  62  (OT)
Lake of the Woods   29   at   Roseau    67
Warroad    75    at   Goodridge-Grygla   42
Fergus Falls Hillcrest Academy    55    at   Mahnomen-Waubun   42
Walker-Hackensack-Akeley    77   at   Clearbrook-Gonvick   71
Perham    81  at   Hawley    61
Breckenridge    90   at  Pelican Rapids   68
Pillager    61   at   Staples-Motley   43
Wadena-Deer Creek    60     at   Frazee    88
Long Prairie-Grey Eagle    61    at   Osakis    69
Pine River-Backus   59  at  Cass Lake-Bena   62
Blackduck    69    at   Laporte    19
Northome-Kelliher    74    at  Deer River    66

GIRL’S BASKETBALL
Climax-Fisher 38  at  Sacred Heart  68
Warren-Alvarado-Oslo    56   at   Fertile-Beltrami    32
East Grand Forks    61   at  Fosston   27
Warroad   14  at   Goodridge-Grygla   52
Bagley    30    at  Red Lake County Central    65
Ada-Borup/Norman County West   88  at  Norman County East/Ulen-Hitterdal   56
Walker-Hackensack-Akeley   81   at   Clearbrook-Gonvick   56
Fergus Falls Hillcrest Academy    36   at  Breckenridge   92
Park Rapids   63   at   Pequot Lakes   53
Frazee   45    at   Perham   61
Wadena-Deer Creek   51    at   Sebeka   57
Pine River-Backus   74     at  Cass Lake-Bena   30
Blackduck   62    at  Laporte    40
Kelliher-Northome    61   at   Nevis    50

OTHER BOY’S HOCKEY
Lake of the Woods   5   at   Red Lake Falls   4  (OT)
East Grand Forks    2   at   Roseau   3  (OT)
Kittson County Central    1   at   Thief River Falls    4
Bagley-Fosston   2   at   Park Rapids    3  (OT)

OTHER GIRL’S HOCKEY
Moorhead    3   at  East Grand Forks    6
Detroit Lakes    0   at   Alexandria   12
Bemidji    1  at   Roseau   14

WRESTLING
Fertile-Beltrami and Moorhead     at  Dilworth-Glyndon-Felton
Wadena-Deer Creek    9    at   United North Central    56
Red Lake County Central, Mahnomen-Waubun at United Clay-Becker Triangular

NHL
Los Angeles    2  at   MINNESOTA WILD    3   (Shoot out)  7:00 PM

NBA
MINNESOTA TIMBERWOLVES    107   at  Philadelphia    149   7:00 PM