ADVERTISE YOUR BUSINESS HERE | EMAIL: CHRISJFEE@YAHOO.COM

Section 8 9-Man Football – 2018 (FINAL)

STANDINGS                 Record
Stephen-Argyle               11-1
Kelliher Northome          7-3
Goodridge-Grygla          6-4
Kittson County Central   6-5
Clearbrook-Gonvick        4-5
Northern Freeze              3-6
Lake of the Woods          2-7
Warren-Alvarado-Oslo    1-8

 

Section 8- 9 -MAN  MASTER SCHEDULE   2018

Thursday,   August   30
Clearbrook-Gonvick-0  at Goodridge-Grygla-46    (at Grygla)
Norman County East/Ulen-Hitterdal-48 at Warren-Alvarado-Oslo-7
Stephen-Argyle-35   at   Win-E-Mac-0

Friday, August 31
Kittson County Central-21  at  Nevis-36
McGregor-22  at  Lake of the Woods-58
Laporte-8    at    Northern Freeze-45    (at Karlstad)

Friday,    September   7
Northern Freeze-6 at Kittson County Central-26 3:30 PM (at Lancaster)
Warren-Alvarado-Oslo-0     at  Stephen-Argyle-47
Norman County East/Ulen-Hitterdal-46  at  Clearbrook-Gonvick-8
Goodridge-Grygla-48 at   Laporte-8
Littlefork-Big Falls-24 at Kelliher-Northome-32
South Ridge-60  at  Lake of the Woods-22

Friday, September 14
Clearbrook-Gonvick-10 at Stephen-Argyle-27
Kittson County Central-49 at Warren-Alvarado-Oslo-8
Northern Freeze-8 at Goodridge-Grygla-34
Kelliher-Northome-14 at  Floodwood-22
Lake of the Woods-14 at  Ely-18

Friday, September 21
Warren-Alvarado-Oslo-8 at Goodridge-Grygla-28
Stephen-Argyle-42 at Kittson County Central-0 3:30 PM (at Lancaster)
Kelliher-Northome-50 at Onamia-0
Lake of the Woods-22 at Littlefork-Big Falls-36
Nevis-28 at  Northern Freeze-44  (at Newfolden)
Win-E-Mac-24 at Clearbrook-Gonvick-14

Friday, September 28
Goodridge-Grygla-8 at Stephen-Argyle-26
Clearbrook-Gonvick-44 at Nevis-14
Kelliher-Northome-22  at  Bigfork-0
Kittson County Central-12  at Norman County East/Ulen-Hitterdal-29  (at Ulen)
Lake of the Woods-28  at Hill City/Northland-32   (at Remer)

Saturday, September 29
Northern Freeze-14 at Warren-Alvarado-Oslo-8

Friday, October 5
Kittson County Central-30 at Goodridge-Grygla-16
Stephen-Argyle-29 at Northern Freeze-2 (at Karlstad)
Bigfork-24 at Lake of the Woods-38
Carlton-6 at Kelliher-Northome-12
Laporte-18 at Clearbrook-Gonvick-48
Win-E-Mac-42  at Warren-Alvarado-Oslo-0

Thursday, October 11
Warren-Alvarado-Oslo-16 at Clearbrook-Gonvick-40
Goodridge-Grygla-40  at  Nevis-28
Win-E-Mac-12  at  Kittson County Central-21  (at Hallock)

Friday, October 12
Lake of the Woods-8 at Kelliher-Northome-52
Norman County East/Ulen-Hitterdal-49 at Northern Freeze-6 (at Newfolden)
Stephen-Argyle-2  at Laporte-0 (Forfeit)

Tuesday, October 16
Clearbrook-Gonvick-34  at  Kittson County Central-20 (at Hallock)
Nevis-6  at  Stephen-Argyle-55

Wednesday, October 17
Floodwood-38 at Lake of the Woods-14
Kelliher-Northome-53 at Hill City/Northland-16 (at Remer)
Northern Freeze-6 at Win-E-Mac-54
Warren-Alvarado-Oslo-44 at Laporte-14

Thursday, October 18
Goodridge-Grygla-20 at Norman County East/Ulen-Hitterdal-21

Tuesday, October 23     Section  8  9-Man  Quarter-Finals   7:00 PM
#8-Warren-Alvarado-Oslo-6 at #1-Stephen-Argyle-47 (at Argyle) 5:00 PM
#5 Clearbrook-Gonvick-20  at  #4-Goodridge-Grygla-59 (at Goodridge)
#7-Lake of the Woods-0   at  #2-Kelliher-Northome-36   (at Kelliher)
#6-Northern Freeze-14 at  #3-Kittson County Central-48  (at Hallock

Saturday, October 27 Section 8 9-Man Semi-Finals (at High Seeds)
Goodridge-Grygla-16   at   Stephen-Argyle-22   2:00 PM        (at Argyle)
Kittson County Central-22  at Kelliher-Northome-16   (OT)   6:00 PM (at Kelliher)

Thursday,  November 1 Section 8  9-Man  Championship at Fargo Dome 12:30 PM
Stephen-Argyle-27 vs  Kittson County Central-20

Saturday, November 10  State 9- Man Playoffs at Bemidji State
6:00 PM  –    Stephen-Argyle-20          vs   Mountain Iron-Buhl-28   (OT)

ALL GAME TIMES ARE   7:00 PM UNLESS OTHERWISE NOTED

Compiled by-
Frank Fee
KROX RADIO
P.O. Box 620
Crookston, Mn., 567l6
(218) 281-1140 fax
(218) 281-5036
ffee@rrv.net