ADVERTISE YOUR BUSINESS HERE | EMAIL: CHRISJFEE@YAHOO.COM

Section 8 3-A Football 2019

W-L
Dilworth-Glyndon-Felton 7-1
Pequot Lakes 5-3
Perham 5-3
Fergus Falls 4-4
East Grand Forks 3-5
Roseau 2-6
Park Rapids 1-7
Thief River Falls 0-8

 

Section 8AAA MASTER SCHEDULE 2019

Thursday, August 29
East Grand Forks-27    at   Crookston-19            6:00 PM
Fergus Falls-0     at   Cold Spring Rocori-23
Pillager-20    at  Pequot Lakes-28
Warroad-6    at  Roseau-14

Friday, August 30
Hawley-7    at  Dilworth-Glyndon-Felton-46
Ottertail Central-38     at   Park Rapids-6
Perham-16    at  Breckenridge-13
Thief River Falls-0    at   West Central Area-62

Friday, September 6
Dilworth-Glyndon-Felton-40    at  Fergus Falls-0
East Grand Forks-35     at   Pequot Lakes-47
Thief River Falls-7     at  Perham-61
Detroit Lakes-48    at  Park Rapids-6
Roseau-0    at  Breckenridge-39                   6:00 PM

Friday, September 13
Fergus Falls-19   at  East Grand Forks-6                       6:00 PM
Pequot Lakes-7    at  Dilworth-Glyndon-Felton-55
Park Rapids-12    at  Perham-44
Detroit Lakes-61     at  Thief River Falls-0
Roseau-8     at  Underwood-44

Friday, September 20
Dilworth-Glyndon-Felton-47    at  Thief River Falls-0          6:00 PM
Perham-44   at  Fergus Falls-6
Pequot Lakes-17    at   Detroit Lakes-54

Saturday, September 21
Roseau-34      at  Hawley-22           2:00 PM

Monday, September 23
Park Rapids-14     at   East Grand Forks-28        5:00 PM

Friday, September 27
Perham-34    at  Dilworth-Glyndon-Felton-42
Thief River Falls-14   at  Fergus Falls-28                             6:00 PM
Park Rapids-14   at   Pequot Lakes-35                                6:00 PM
East Grand Forks-7    at  Detroit Lakes-63
Roseau-6    at  Staples-Motley-38                                    6:00 PM

Friday, October 4
East Grand Forks-44    at   Perham-60                          6:00 PM
Fergus Falls-21     at  Park Rapids-6                           6:00 PM
Pequot Lakes-18     at  Thief River Falls-0
Crookston-16     at   Roseau-8
Detroit Lakes-20    at  Dilworth-Glyndon-Felton-14

Wednesday, October 9
Dilworth-Glyndon-Felton-37       at  Park Rapids-0      6:00 PM
Barnesville-44     at   Roseau-0                                  5:00 PM
Thief River Falls-14     at  East Grand Forks-35              4:00 PM

Thursday, October 10
Pequot Lakes-29    at  Perham-28                                5:30 PM
Detroit Lakes-55   at   Fergus Falls-14

Wednesday, October 16
Dilworth-Glyndon-Felton-39    at  East Grand Forks-0           6:00 PM
Fergus Falls-29    at  Pequot Lakes-21
Park Rapids-14    at  Thief River Falls-0
Perham-12     at   Detroit Lakes-40
Roseau-6    at   Pillager-34                                                 6:00 PM

Tuesday, October 22 –    Section 8AAA Quarter-Finals  – 6:00 PM
#8-Thief River Falls-           at   #1-Dilworth-Glyndon-Felton-
#5-East Grand Forks-         at   #4- Fergus Falls-
#6-Roseau                        at   #3- Perham-
#7-Park Rapids                  at   #2- Pequot Lakes-

Saturday, October 26  Section Semi-Finals – 2:00 PM
Winner 5/4     at  Winner 1/8
Winner  6/3    at   Winner  7/2

Thursday, October 31 –  Section 8 3A Championship at Fargo Dome 
8:00 PM   –

Friday/Saturday, November 8/9  First Round of State AAA Playoffs    TBD
Section 8AAA     vs   Section 6AAA

Saturday, Nov 16,  State Class AAA Playoffs – Semi-Final at U. S. Bank Stadium
4:30 PM –   Winner of 8AAA/6AAA      vs   Winner   of    1AAA/3AAA

Saturday – Nov. 30 –  State Class AAA Championship at U.S. Bank Stadium
1:00 PM   –

ALL GAME TIMES ARE 7:00 PM UNLESS OTHERWISE NOTED

Compiled by:
Frank Fee
KROX RADIO
P.O. Box 620
Crookston, Mn., 567l6
(218) 281-1140 fax
(218) 281-5036
ffee@rrv.net