Saturday

SATURDAY – NOVEMBER 16, 2019

Coaches Corner Show LIVE at the Irishman’s Shanty starting at 9:00 AM on KROX

FOOTBALL
UMC (0-10)  15  at U of Mary (1-9)  44  2:00 PM on KROX pregame at 1:20 PM

MEN’S BASKETBALL
UMC at the University of Wisconsin-Parkside Tournament in Kenosha, WI
3:00 PM – UMC  56  vs UW-Parkside  78  (Champ) join in progress after Football

VOLLEYBALL
UMC   0  at  Minnesota State-Mankato  3    (25-17, 25-16, 25-8) 2:00 PM

WOMEN’S BASKETBALL
UMC at Malika Sports O’Ahu Thanksgiving Classic in Honolulu, Hawaii
UMC   68   vs  Chaminade University (Hawaii)    65   MIDNIGHT

BOY’S HOCKEY
CROOKSTON
  scrimmaging at East Grand Forks
Scrimmaging  Grand Forks Central and Fargo Davies   starting at 9:30 AM

GIRL’S BASKETBALL
CROOKSTON  scrimmaging at East Grand Forks  starting at  9:00 AM

COLLEGE HOCKEY
Penn State   6    at   MINNESOTA   3     7:00 PM

OTHER COLLEGE FOOTBALL
Northern Sun Conference
Minnesota State-Mankato (10-0) 73 at Upper Iowa University (2-8)  21 NOON
Winona State (7-3) 20   at Concordia University-St. Paul (6-4) 10  NOON
Southwest Minnesota State (3-7)  21  at  Augustana University (8-2) 45 1:00 PM
Minnesota State-Moorhead (5-5) 24  at   St. Cloud State  (4-6) 13 1:00 PM
Bemidji State   (7-3) 66 at  Minot State (3-7) 30  1:00 PM
Minnesota-Duluth (7-3) 48   at   Northern State (6-4) 10  1:00 PM
University of Sioux Falls (7-3)  41  at  Wayne State  (4-6) 21  1:00 PM

Others
MINNESOTA  (9-0)  19   at   Iowa   (6-3)   23     3:00 PM
University of South Dakota (4-6)  14  at  North Dakota State (10-0)  49  2:30 PM
University of Northern Colorado (2-8)  38 at U of North Dakota (5-4) 45  1:00 PM

HIGH SCHOOL FOOTBALL
Minnesota High School Playoffs – Semi-Finals at U.S. Bank Stadium in Minneapolis

Class A – 9:00 AM – BOLD  (12-0)   56  vs   Browerville-Eagle Valley (10-1) 7

Class A – 11:30 AM – Ada-Borup  (10-1)  0  vs  Blooming Prairie  (11-0)  41

Class AAA – 2:00 PM – Annandale  (11-1)  14  vs  Dassel-Cokato  (9-3)  24

Class AAA –  4:30 PM – Pierz  (12-0)  20  vs Jackson County Central (11-0)  14

Class 5A –  7:00 PM – Elk River (11-1)  16  vs St. Thomas Academy  (10-1)  53

GIRL’S HOCKEY

Warroad   4   at   Minnetonka   9
Roseau   3   at   Lakeville North   1

NHL
Carolina  4    at   MINNESOTA WILD   3   (OT)   1:00 PM

NBA
Houston  125  at   MINNESOTA TIMBERWOLVES   105    7:00 PM