SECTION 8A  BOY'S BASKETBALL 2013 TOURNAMENT                           
Pig-Tail -
March 4 OR
March 5 if noted
Play-In - Mar 7 Quarter - Mar 9 Semi - Mar 12 Final - Mar 15    
           
          SITES    
#1   Walker-Hackensack-Akeley-74     REA  (Ralph Engelstad Arena) in TRF    
      UMC  (Uof M, Crookston)         EAST        
#9   Clearbrook-Gonvick-59 Bemidji State

Walker-Hackensack-Akeley-82

  Northland CC-TC
Thief River Falls
  Blackduck
  6:00 PM         Cass Lake-Bena
     at Laporte    - 7:00 PM

Clearbrook-Gonvick-51

        Clearbrook-Gonvick
#8   Laporte-51         Fosston
 
Ralph Englestad Arena

Walker-Hackensack-Akeley-72

    Lake of the Woods
  NOON
 
      Laporte
#5   Fosston-57         Northome/Kelliher
          Bug-O-Nay-Ge-Shig
Bemidji State

Northome-Kelliher-58

      Walker-Hackensack-A
7:45 PM         Red Lake
#4  Northome-Kelliher-60         Mahnomen
    at REA

Walker-Hackensack-Akeley-58

   
#3   Red Lake-72   6:00 PM      
           
Bemidji High School

  Blackduck-64

       
#11  Bug-O-Nay-Ge-Shig-37 7:45 PM          
  Blackduck-93          
at Blackduck - 7:00 PM            
#6   Blackduck-96   Ralph Engelstad Arena

Mahnomen-55

     
#7  Cass Lake-Bena-96   1:45 PM
 
       
 

Cass Lake-Bena-69               

         
 at Cass Lake   - 7:00 PM            
#10  Lake of the Woods-32 Bemidji High School

Mahnomen-67

       
6:00 PM          
#2   Mahnomen-81          
           
           
           
    2013 SECTION 8A   at REA WALKER-HACKENSACK-AKELEY  
    BOYS BASKETBALL   7:00 PM 8A Champion  
#1   Northern Freeze-78          
           
#9   Red Lake County-67 at Northland CC in TRF

Northern Freeze-52

       
  6:00 PM          
March 5th
 at Greenbush- 7:00 PM


Red Lake County-62

         
#8   Badger-Greenbush-Middle River-61            
  REA

  Northern Freeze-56

     
  3:30        
#5  Kittson County Central-48      Saturday, March 9th        
           
at Northland CC in TRF

Fertile-Beltrami-49

       
7:45 PM          
#4  Fertile-Beltrami-71          
    at REA

Northern Freeze-38

   
#3   Win-E-Mac-61   7:45 PM              WEST
          Badger/Greenbush-MR
#11  Sacred Heart -48 at U of Minnesota, Crookston

Stephen-Argyle-63

      Climax/Fisher
 March 5th 7:45 PM         Fertile-Beltrami
 at Stephen  - 6:45 PM

Stephen-Argyle-67

        Goodridge-Grygla
#6   Stephen-Argyle-67            
  REA

Warren-Alvarado-Oslo-45

    Kittson County Central
#7   Goodridge-Grygla-70   5:15 PM      
Northern Freeze
Red Lake County
 March 5

Goodridge-Grygla-67

      Saturday, March 9th       Sacred Heart
 at Grygla -   7:00 PM           Stephen-Argyle
#10  Climax-Fisher- 56 at University of Minnesota, Crookston

Warren-Alvarado-Oslo-71   (OT)

      Warren-Alvarado-Oslo
6:00 PM            (OT)         Win-E-Mac
#2   Warren-Alvarado-Oslo -79