CROOKSTON PIRATE WINTER SPORTS SCHEDULES

If you are using a mobile device, tip it horizontal to view the entire schedule if the full schedule with scores isn’t showing up.

CROOKSTON PIRATE BOYS BASKETBALL 2019-20

Date Opponent Site Time Score 
Dec. 2 Pelican Rapids Crookston 7:30 PM
Dec. 3 Bagley Crookston 7:30 PM
Dec. 6 Warroad Warroad 7:30 PM
Dec. 12 Perham Perham 7:30 PM
Dec. 14 Thief River Falls Thief River Falls
Englestad Arena
7:00 PM
Dec 17 Fosston Fosston 7:30 PM
Dec 20 Warren-A-O Crookston/UMC 7:00 PM
Dec 27 Roseau Roseau 2:30 PM
Jan 2 East Grand Forks Crookston 7:30 PM
Jan 6 Dilworth-Glyndon-F Glyndon 7:30 PM
Jan 10 Fertile-Beltrami Fertile-Beltrami 7:30 PM
Jan 13 Park Rapids Park Rapids 7:30 PM
Jan. 16 Red Lake County Red Lake Falls 7:30 PM
Jan 17 Wadena-DC Crookston 7:30 PM
Jan 21 Barnesville Barnesville 7:30 PM
Jan 23 Climax-Fisher Fisher 7:30 PM
Jan 31 Warroad Crookston 7:30 PM
Feb 3 Hawley Hawley 7:30 PM
Feb 6 Thief River Falls Crookston 6:00 PM
Feb 11 Badger-G-MR Crookston 7:30 PM
Feb 14 East Grand Forks EGF 7:30 PM
Feb 17 Barnesville Crookston 7:30 PM
Feb 18 Win-E-Mac Erskine 7:45 PM
Feb 20 Roseau Crookston 7:00 PM
Feb 25 Bagley Bagley 4:00 PM
Feb. 28 Ada-Borup Crookston 7:30 PM
SECTION 8AA TOURNAMENT
Mar 2 High Seed 7:00 PM
March 5 High Seed 7:00 PM
March 7 Concordia
March 11 Concordia
March 13 Concordia
Coach: Greg Garmen- 24th Year  
 
Assistant:  Jason Tangquist
C-Squad- Brett Brenden
8th Grade – Lon Boike
7th Grade – Nate Lubarski
Volunteer Assistants: Kevin Weber, Tom Anderson

 

CROOKSTON PIRATE GIRLS BASKETBALL 2019-20

Date Opponent Site Time  Score
Nov 26 Sacred Heart Crookston 7:30 PM
Dec. 2 Win-E-Mac Erskine 7:30 PM
Dec 3 Red Lake Falls Red Lake Falls 7:30 PM
Dec 6 Warroad Warroad 6:00 PM
Dec 10 East Grand Forks East Grand Forks 7:30 PM
Dec 14 Thief River Falls Thief River Falls
Engelstad Arena
5:00 PM
Dec 17 Barnesville Barnesville 7:30 PM
Dec 19 Roseau Roseau 7:30 PM
Dec 27 Fergus Falls Tourney Fergus Falls 12:45 PM
Dec 28 Fergus Falls Tourney Fergus Falls TBD
Jan 3 Bagley Bagley 7:30 PM
Jan 6 Park Rapids Crookston 7:30 PM
Jan 10 Virginia Crookston 7:30 PM
Jan 14 Badger-G-MR Greenbush 7:30 PM
Jan 21 Ada-Borup/West Crookston 7:30 PM
Jan 23 Perham Crookston 7:30 PM
Jan. 28 Roseau Crookston 7:30 PM
Jan 30 East Grand Forks Crookston 7:30 PM
Feb 1 Pelican Rapids Moorhead H.S. 6:30 PM
Feb 3 Dilworth-G-F Glyndon 7:30 PM
Feb 6 Thief River Falls Crookston 7:30 PM
Feb 11 Hawley Hawley 7:30 PM
Feb. 13 Barnesville Barnesville 7:30 PM
Feb. 18 Stephen-Argyle Crookston 7:30 PM
Feb 21 Breckenridge Breckenridge 6:30 PM
Feb 27 Section 8AA High Seed 7:00 PM
Feb. 29 Section 8AA Concordia-
Moorhead
TBD
Mar 4 Section 8AA
East Grand Forks
Concordia-Moorhead TBD
Mar 6 Section 8AA
Championship
Concordia-Moorhead 7:00 PM
Coach:Darin Zimmerman 5th Year
JV-  Tayler Christiansen
C-Emily Samuelson
8th Grade – Brandi Nesseth
7th Grade – Jamie Kresl
Volunteers – Isaac Black, Kamille Wahlin

 

CROOKSTON PIRATE BOYS HOCKEY 2019-20

Day Opponent Site Time Score
Nov 22 Mounds View Crookston 7:30 PM
Nov 29 Sartell Crookston 7:30 PM
Nov 30 Little Falls Crookston 3:00 PM
Dec 3 Warroad Crookston 7:30 PM
Dec 6 St Paul Johnson St. Paul 7:30 PM
Dec 7 Tartan Oakdale 2:00 PM
Dec 10 East Grand Forks Crookston 7:30 PM
Dec 19 Thief River Falls Crookston 7:30 PM
Dec 27 Fargo North Thief River Falls 5:00 PM
Dec 28 Eveleth-Gilbert Thief River Falls 1:30 PM
Jan 3 Detroit Lakes Detroit Lakes 7:00 PM
Jan 4 Fergus Falls Fergus Falls 1:00 PM
Jan 7 Bemidji Crookston 7:30 PM
Jan 9 Park Rapids Park Rapids 7:30 PM
Jan 11 Warroad Crookston 2:15 PM
Jan 14 Detroit Lakes Crookston 7:30 PM
Jan 18 Northern Lakes Breezy Point
Pequot Lakes
3:00 PM
Jan 21 Kittson Co. Central Crookston 7:30 PM
Jan 28 East Grand Forks East Grand Forks 7:30 PM
Jan 30 Thief River Falls Thief River Falls 7:30 PM
Jan. 31 Park Rapids Crookston 7:30 PM
Feb 7 Lake of the Woods Crookston 6:00 PM
Feb 8 International Falls Crookston 3:00 PM
Feb 11 Red Lake Falls Red Lake Falls 7:00 PM
Feb 13 Roseau Crookston 6:00 PM
Section 8A  Tournament
Feb. 18 Section Play-in High Seed 7:00 PM
Feb 20 Section 8A Quarter High Seed 7:00 PM
Feb. 22 Section 8A Semi Thief River Falls 6/8:15 PM
Feb. 27 Section 8A Champ Thief River Falls 7:00 PM
COACH: Josh Hardy
(4th Year)
Assistant – Connor Morgan
JV- Sam Melbye
    

 

CROOKSTON PIRATE GIRLS HOCKEY 2019-20

Date Opponent Site Time Score
Nov 21 East Grand Forks East Grand Forks 7:30 PM
Nov. 22 Orono Crookston 5:30 PM
Nov. 23 Delano Crookston 2:00 PM
Nov 26 Jamestown (ND) Mayville (ND) 7:00 PM
Nov 29 TRF Tourney
West Fargo
Thief River Falls 6:00 PM
Nov 30 TRF Tourney
Worthington
Thief River Falls 9:00 AM
Dec. 3 Warroad Warroad 7:00 PM
Dec 6 Morris-Benson Morris 7:00 PM
Dec 7 Prairie Centre Long Prairie 11:00 AM
Dec 10 Bemidji Bemidji 7:00 PM
Dec 12 Detroit Lakes Crookston 7:30 PM
Dec 14 Fergus Falls Fergus Falls 4:30 PM
Dec 17 East Grand Forks Crookston 7:30 PM
Dec 21 International Falls Crookston 2:00 PM
Dec 27 Holiday Classic
Jamestown (ND)
Crookston 5:00 PM
Dec 28 Holiday Classic
Grand Forks
Crookston 2:00 PM
Jan 2 Devils Lake (ND) Crookston 7:00 PM
Jan 6 Thief River Falls Crookston 7:30 PM
Jan 11 Northern Lakes Crookston 2:00 PM
Jan 17 Bemidji Crookston 7:30 PM
Jan 20 Devils Lake (ND) Devils Lake 7:00 PM
Jan 24 Morris-Benson Crookston 7:00 PM
Jan 25 Prairie Centre Crookston 2:00 PM
Jan 28 Detroit Lakes Detroit Lakes 7:00 PM
Feb 1 International Falls International Falls 3:00 PM
SECTION 8A TOURNAMENT
Feb 6 Section 8A  (Qfinal) High Seed 7:00 PM
Feb. 8 Section 8A (Semi) Thief River Falls 4/6:15 PM
Feb. 13 Section 8A (Champ) Thief River Falls 7:00 PM
COACH: Tim Moe  
Assistant:  Emily Meyer, Stacy Olson
Vol:  Nick Biermaier
      

 

CROOKSTON PIRATE WRESTLING 2019-20

Date Opponent Site Time Result
Dec 5 United N Central Quad Menahga 5:00 PM
Dec 7 Hillsboro (ND) Tourney Hillsboro 8:00 AM
Dec 10 Border Battle
Grand Forks Central
Grand Forks Red River
Grand Forks 6:45 PM
7:45 PM
Dec 12 Thief River Falls Crookston 7:00 PM
Dec 14 Rodd Olson Tournament Crookston 11:30 AM
Dec 20
Dec 21
Big Bear Tournament Cass Lake 11:00 AM
Dec 27/28 Rumble on the Red Fargo Dome 9:00 AM
Jan 3 Mahnomen-Waubun Dual Mahnomen 4:00
6:00
7:00
8:00
Jan 7 Fertile-Beltrami Crookston 7:00 PM
Jan 9 Roseau Crookston 7:00 PM
Jan 14 Fosston-Bagley Fosston 6:00 PM
Jan 16 Hillsboro/Central Valley Hillsboro 6:00 PM
Jan 18 Thief River Falls Tourney TRF 10:00 AM
Jan 25 Grand Rapids Tourney Grand Rapids 9:00 AM
Jan 30 Badger-Greenbush-MR Greenbush 7:00 PM
Feb 1 Northwest Invitational Fertile 9:00 AM
Feb 11 Section 8A Team High Seed 7:00 PM
Feb 14 Section 8A Team
Semi’s & Final
Fertile 6:00/
7:30 PM
Feb 21
Feb 22
Section 8A
Individual Tourney
Crookston 3:00 PM
10:00 AM
Feb 27 MN State Tourney Excel Center TBD
Feb 28/29 MN State Individuals Excel Center 9:00 AM
Coach: Wes Hanson – 5th Year
Assistants: Jake Larkin
Volunteers:
Chris Dufault, Corky Hanson