2016 SOFTBALL SCHEDULES AND STANDINGS  

IF ANY TEAM NAMES NEED TO BE CHANGED OR UPDATED EMAIL krox@rrv.net

MONDAY NIGHT STANDINGS     Wins Losses
Michelob Golden Light 18 2
Lithia Ford/Abrams Farm Service/Mugoo's 17 3
Happy Joe’s/Biermaier Chiropractic Clinic/KROX Radio 13 7
Lumberjacks/Northern Lumber/IC Muggs/Bremer 7 6
Irishman's Shanty/Ampride Taxi/RLF Auto Value 3 17
Side Street Bar and Grill 1 19

 

Tuesday Men's Standings    Wins Losses   Wednesday Women Standings    Wins Losses
Christian Brothers Ford 17 3 Al’s Gals/Edward Jones 19 1
Lean Packaging/One N' Only 17 3   Kustom Kollision/NAPA 15 5
Renu Dental 12 8   Bremer/Riverview Health/Draft's Sports Bar and Grill 13 7
New Flyer of America 9 11   Michaelson Farms/Page's Country Creations/Voyageur's View 9 11
American Crystal Sugar 3 17   Mid Valley/IC Muggs/Donarski Brothers 5 15
Crooks Club/Grove Mechanical 2 18   American Crystal Sugar 0 20

 

Monday Night Men's League   (For the complete schedule click here)     
 

Monday, August 1 (Playoffs - last week of play)

6:30
Dia. 2 - Happy Joe’s/Biermaier Chiropractic Clinic/KROX Radio  13  vs  Side Street Bar and Grill  2
Dia. 3 - Lumberjacks/Northern Lumber/IC Muggs/Bremer 20  vs  Irishman’s Shanty/Ampride Taxi/RLF Auto Value 
22

7:30
Dia. 2 -
Lithia Ford/Abrams Farm Service/Mugoos  12  vs  Happy Joe’s/Biermaier Chiropractic Clinic/KROX Radio  1
Dia. 3 - Michelob Golden Light  13 vs  Irishman’s Shanty/Ampride Taxi/RLF Auto Value  3
Dia. 1 - Side Street Bar and Grill  5  vs  Lumberjacks/Northern Lumber/IC Muggs/Bremer  19

8:30
Dia. 1 - Championship - 
Lithia Ford/Abrams Farm Service/Mugoos  21  vs  Michelob Golden Light 18

 

Monday, July 25

6:30
Dia 2 -
Happy Joe’s/Biermaier Chiropractic Clinic/KROX Radio  9  vs  Michelob Golden Light  10
Dia 3 - Side Street Bar and Grill  6  vs  Irishman’s Shanty/Ampride Taxi/RLF Auto Value  16

7:30
Dia 1 -
Side Street Bar and Grill  2  vs Lithia Ford/Abrams Farm Service/Mugoos 18
Dia 2 - Happy Joe’s/Biermaier Chiropractic Clinic/KROX Radio  3  vs  Lumberjacks/Northern Lumber/IC Muggs/Bremer 1
Dia 3 - Irishman’s Shanty/Ampride Taxi/RLF Auto Value  11  Michelob Golden Light 
17

8:30
Dia 1 -
Lumberjacks/Northern Lumber/IC Muggs/Bremer 18 vs  Lithia Ford/Abrams Farm Service/Mugoos  21

 

 

Tuesday Night Men’s League  (For the complete Tuesday Night schedule click here)
 

Tuesday, August 2

6:30 PM
Dia. 1 - One-N-Only/Lean Packaging 17 vs  New Flyer of America 1
Dia. 2 - American Crystal Sugar  18  vs  Crooks Club/Grove Mechanical  9
Dia. 3 - Christian Brothers  12  vs  Renu Dental 
1

7:30 PM
Dia. 1 - One-N-Only/Lean Packaging  14  vs  Christian Brothers 17  (Christian Brothers took 1st)
Dia. 2 - American Crystal Sugar  7  vs  Crooks Club/Grove Mechanical  9
Dia. 3 -
New Flyer 12  vs  Renu Dental 13  (Renu took 3rd)

8:30 PM
Dia. 1 - Home Run contest (2 players per team)

9:00 PM
Dia. 1 - All-Star game (4 players per team)

Tuesday, July 26 (DOUBLEHEADERS – 6:30 P.M. and 7:30 P.M.) 

Dia 1 -  Crooks Club/Grove Mechanical 10 vs  One-N’-Only/Lean Packaging  27
            
Crooks Club/Grove Mechanical 0  vs  One-N’-Only/Lean Packaging  18
 

Dia 2 - Christian Brothers 15  vs  New Flyer of America  12
           
Christian Brothers 27  vs  New Flyer of America  8
 

Dia 3 - American Crystal Sugar Co 11  vs  Renu Dental  21
           
American Crystal Sugar Co 2  vs  Renu Dental  20

 


 


 



Wednesday Night Women’s League   (For the future Wednesday night schedules click here)

 

Wednesday, August 3 (DOUBLEHEADERS – 6:30 and 7:30)

Dia. 1 - Kustom Kollision/NAPA  23  vs  Michaelson Farms/Page's Country Creations/Voyageur's View 12
            Kustom Kollision/NAPA  14  vs  Michaelson Farms/Page's Country Creations/Voyageur's View
9

Dia. 3 - Bremer/Riverview Health/Drafts 14 vs. IC Muggs/Mid Valley/Donarski Bros 4
            Bremer/Riverview Health/Drafts 8 vs. IC Muggs/Mid Valley/Donarski Bros
7

Dia. 4 - American Crystal 0 vs. Al's Gals/Brault/Edward Jones 16
            American Crystal 3 vs. Al's Gals/Brault/Edward Jones
13

 

Wednesday, August 10  Tournaments

 

6:30 PM
Dia 1 - #5 I.C. Muggs/Mid Valley/Donarski Bros.  16  vs  #6 American Crystal  0
Dia 2 - #1 Al's Gals/Brault/Edward Jones  16  vs  #4 Michaelson Farms/Page's Country Creations/Voyageur's View 9
Dia 3 - #2
Kustom Kollision/NAPA  7  vs  #3 Bremer/Riverview Health/Drafts  9
 

7:30
Dia. 1 - #5 I.C. Muggs/Mid Valley/Donarski Bros.  17  vs  #6 American Crystal  0
3rd Place Game - #2 Kustom Kollision/NAPA  5 vs #4 Michaelson Farms/Page's Country Creations/Voyageur's View 14
CHAMPIONSHIP GAME - #1 Al's Gals/Brault/Edward Jones  8 vs #3 Bremer/Riverview Health/Drafts  2
 

 

 

 

Wednesday, July 13  (DOUBLEHEADERS – 6:30 P.M. and 7:30 P.M.)  (POSTPONED TO THURSDAY, JULY 21)

Dia 1 - Michaelson Farms/Page's Country Creations/Voyageur's View 0  vs  Al's Gals/Brault/Edward Jones 7   (Forfeit)
            Michaelson Farms/Page's Country Creations/Voyageur's View 0 vs  Al's Gals/Brault/Edward Jones
7   (Forfeit)


Dia 3 - Bremer/Riverview Health/Drafts 7  vs  American Crystal
0  (Forfeit)
            Bremer/Riverview Health/Drafts 7  vs  American Crystal
0 (Forfeit)

 

Dia 4 - Kustom Kollision/NAPA 11  vs  I.C. Muggs/Mid Valley/Donarski Bros. 9
            Kustom Kollision/NAPA 8  vs  I.C. Muggs/Mid Valley/Donarski Bros.
18

 

 


 

Hit Counter