NW Minnesota Sports Scores – Tuesday, January 8, 2019

TUESDAY – JANUARY 8, 2019

WRESTLING
                                                                                                             JV-6:30 PM
CROOKSTON     46     at   Fertile-Beltrami     29     7:30 PM   on KROX  7:00 PM

BOY’S HOCKEY
CROOKSTON     0     at   Bemidji    4     7:30 PM       JV- Bemidji won 8-0

BOY’S BASKETBALL
                                                                                                C-Squad-Hawley won 48-32
Hawley  84    at    CROOKSTON     62     7:30 PM            JV- Crookston won 53-41

GIRL’S BASKETBALL
7th Grade –      Bemidji           at    CROOKSTON              4:00 PM    (at Highland)
8th Grade –      Bemidji           at    CROOKSTON              5:00 PM    (at Highland)

Red Lake Falls    47  at   Red Lake County Central    56
Fertile-Beltrami    52     at   Lake Park-Audubon   58
Warren-Alvarado-Oslo    50    at   Sacred Heart    32
Grand Forks Central (N.D.)   36   at   Thief River Falls  41
Win-E-Mac    13     at  Ada-Borup/Norman County West     79
Bagley    52   at   Norman County East/Ulen-Hitterdal    68
Fosston    53   at   Mahnomen-Waubun    45
Goodridge-Grygla   28     at   Northern Freeze    59
Blackduck   55     at  Clearbrook-Gonvick    71
Breckenridge    58   at   Dilworth-Glyndon-Felton    63
Staples-Motley   54    at   Hawley   76
Frazee   36   at   Park Rapids    56
Pelican Rapids  65   at   Wadena-Deer Creek    28
Barnesville    49     at   Perham    68
Kelliher-Northome    52    at   Lake of the Woods  48
Cass Lake-Bena  65   at  Deer River  62

OTHER BOY’S HOCKEY
Red Lake Falls   2  at    Kittson County Central   5
East Grand Forks    3   at  Moorhead    4
Park Rapids    0  at  Thief River Falls    8
Lake of the Woods    5  at   Bagley-Fosston     6  (OT)
Wadena-Deer Creek    1   at  Detroit Lakes    7

GIRL’S HOCKEY
Grand Forks (N.D.)    1   at   East Grand Forks   5
Roseau    2  at   Warroad   3
Bemidji   3   at   International Falls    2

OTHER BOY’S BASKETBALL
Ada-Borup/Norman County West  79     at  Climax-Fisher    48
Win-E-Mac    54  at   Red Lake County   39
Sacred Heart    69    at   Warren-Alvarado-Oslo    47
Fertile-Beltrami   56  at   Lake Park-Audubon   41
Badger-Greenbush-Middle River   70     at   Stephen-Argyle    39
Kittson County Central   50      at  Warroad    46
Fosston   44   at   Mahnomen-Waubun  61
Bagley    47   at   Norman County East/Ulen-Hitterdal    53
Clearbrook-Gonvick   72      at   Roseau    75
Park Rapids   38    at   Crosby-Ironton   49
Barnesville    49      at  Perham    67
Staples-Motley   53     at  Pequot Lakes    70
Wadena-Deer Creek   68       at  Menahga    57
Parkers Prairie   68     at   Long Prairie-Grey Eagle    58
Osakis    62   at    Holdingford   41
Lake of the Woods    _____  at   Bug-O-Nay-Ge-Shig    _____
Deer River    72   at   Cass Lake-Bena    79
Pine River-Backus   55     at   Blackduck   48
Northome-Kelliher    _____   at   Bigfork    _____

OTHER WRESTLING
Bemidji    40   at   Badger-Greenbush-Middle River    30
United North Central  14   at  Frazee   53
Red Lake County Central  32   at   Walker-Hackensack-Akeley/Nevis   42
Dilworth-Glyndon-Felton and Breckenridge   at  Pelican Rapids Quadrangular
Pelican Rapids  60  vs Breckenridge 15
Perham  77  vs  Breckenridge  0
Dilworth-Glyndon-Felton  48  vs  Breckenridge  27
Perham  74   vs  Pelican Rapids  6

MEN’S BASKETBALL
Maryland    82   at   MINNESOTA    67    6:00 PM

NHL
MINNESOTA WILD    0     at   Boston    4      6:00 PM

NBA
MINNESOTA TIMBERWOLVES   119    
at  Oklahoma City  117   7:00 PM